Apple Valley MinneApple Debate
2019
—
Apple Valley,
MN/US
Field in Congressional Debate
113 entries
Institution
|
Location
|
Entry
|
Code
|
Status
|
Dougherty Valley
|
CA/US
|
Divya Mehrotra
|
1 Divya Mehrotra
|
|
Dougherty Valley
|
CA/US
|
Mridul Prasad
|
1 Mridul Prasad
|
|
Dougherty Valley
|
CA/US
|
Sahana Vivek
|
1 Sahana Vivek
|
|
New Trier
|
IL/US
|
Graham Ambrose
|
10 Graham Ambrose
|
|
New Trier
|
IL/US
|
Will Armstrong
|
10 Will Armstrong
|
|
DuPont Manual
|
KY/US
|
Demos Negash
|
11 Demos Negash
|
|
DuPont Manual
|
KY/US
|
Emma Fridy
|
11 Emma Fridy
|
|
Andover
|
MN/US
|
Hallie Anderson
|
12 Hallie Anderson
|
|
Apple Valley
|
MN
|
Haroon Abdillahi
|
13 Haroon Abdillahi
|
|
Apple Valley
|
MN
|
Lily Pershica
|
13 Lily Pershica
|
|
Bloomington Jefferson
|
MN/US
|
Paul Ludden
|
14 Paul Ludden
|
|
Chanhassen
|
MN/US
|
Bryce Williamson
|
15 Bryce Williamson
|
|
Chanhassen
|
MN/US
|
John Schwendinger
|
15 John Schwendinger
|
|
Chanhassen
|
MN/US
|
Liv Schaefer
|
15 Liv Schaefer
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Abiha Kashif
|
16 Abiha Kashif
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Adelaide Adu-Gyamti
|
16 Adelaide Adu-Gyamti
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Adrianna Halling
|
16 Adrianna Halling
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Avika Mathur
|
16 Avika Mathur
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Ben Schmitt
|
16 Ben Schmitt
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Dhruv Balasubramanian
|
16 Dhruv Balasubramanian
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Ethan Worner
|
16 Ethan Worner
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Grace Boutouli
|
16 Grace Boutouli
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Ibrahim Manjlai
|
16 Ibrahim Manjlai
|
|
Eagan
|
MN/US
|
John Novack
|
16 John Novack
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Kali Benton
|
16 Kali Benton
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Madeline Bergh
|
16 Madeline Bergh
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Mary Prinske
|
16 Mary Prinske
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Meghna Bosco
|
16 Meghna Bosco
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Nickolai Ayeni
|
16 Nickolai Ayeni
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Prapthi Sirrkay
|
16 Prapthi Sirrkay
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Preethika Naveen
|
16 Preethika Naveen
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Ryan Lawrence
|
16 Ryan Lawrence
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Sam Schowalter
|
16 Sam Schowalter
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Sarah Finwall
|
16 Sarah Finwall
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Seth Noren
|
16 Seth Noren
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Sophie Stiles
|
16 Sophie Stiles
|
|
Eagan
|
MN/US
|
Yvonne Morales
|
16 Yvonne Morales
|
|
East Ridge
|
MN/US
|
Ali Smith
|
17 Ali Smith
|
|
East Ridge
|
MN/US
|
Clare McIntyre
|
17 Clare McIntyre
|
|
East Ridge
|
MN/US
|
Sam Padmanabhan
|
17 Sam Padmanabhan
|
|
Eastview
|
MN/US
|
Adhvika Malarvannan
|
18 Adhvika Malarvannan
|
|
Eastview
|
MN/US
|
Allison Macioch
|
18 Allison Macioch
|
|
Eastview
|
MN/US
|
Elise Noonan
|
18 Elise Noonan
|
|
Eastview
|
MN/US
|
Layla Foster
|
18 Layla Foster
|
|
Eastview
|
MN/US
|
Meggie Pruidze
|
18 Meggie Pruidze
|
|
Edina
|
MN/US
|
Aditya Rewalliwar
|
19 Aditya Rewalliwar
|
|
Edina
|
MN/US
|
Alexander Al-Najim
|
19 Alexander Al-Najim
|
|
Edina
|
MN/US
|
Anushka Thorat
|
19 Anushka Thorat
|
|
Edina
|
MN/US
|
Bowen Zheng
|
19 Bowen Zheng
|
|
Edina
|
MN/US
|
Max Opitz
|
19 Max Opitz
|
|
Edina
|
MN/US
|
Yash Mangalick
|
19 Yash Mangalick
|
|
Fairmont Prep
|
CA/US
|
Jack Lue
|
2 Jack Lue
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Gayathri Gajjela
|
20 Gayathri Gajjela
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Jeffrey Bulen
|
20 Jeffrey Bulen
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Jocelynn Allen
|
20 Jocelynn Allen
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Justin Geertsema
|
20 Justin Geertsema
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Logan Williams
|
20 Logan Williams
|
|
Lakeville
|
MN/US
|
Peyton Phomsamouth
|
20 Peyton Phomsamouth
|
|
Moorhead
|
MN/US
|
Amelia Bjorklund
|
21 Amelia Bjorklund
|
|
Moorhead
|
MN/US
|
Claire Stoltenow
|
21 Claire Stoltenow
|
|
Moorhead
|
MN/US
|
Emma Pranger
|
21 Emma Pranger
|
|
Moorhead
|
MN/US
|
Felis Ibrahim
|
21 Felis Ibrahim
|
|
Moorhead
|
MN/US
|
Lila Stanley
|
21 Lila Stanley
|
|
Robbinsdale Armstrong
|
MN/US
|
Audrey Pearson
|
22 Audrey Pearson
|
|
Robbinsdale Armstrong
|
MN/US
|
Bethany Brynteson
|
22 Bethany Brynteson
|
|
Robbinsdale Armstrong
|
MN/US
|
Shane Hockett
|
22 Shane Hockett
|
|
SPA
|
MN/US
|
Asher Sobotka
|
23 Asher Sobotka
|
|
SPA
|
MN/US
|
Noel Abraham
|
23 Noel Abraham
|
|
SPA
|
MN/US
|
Val Chafee
|
23 Val Chafee
|
|
St Michael Albertville
|
MN/US
|
Ella Olson
|
24 Ella Olson
|
|
St Michael Albertville
|
MN/US
|
Justice Vollmer
|
24 Justice Vollmer
|
|
St Michael Albertville
|
MN/US
|
Talia Sorensen
|
24 Talia Sorensen
|
|
St Michael Albertville
|
MN/US
|
Trinity Hanif
|
24 Trinity Hanif
|
|
Lincoln East
|
NE/US
|
Abby Chan
|
25 Abby Chan
|
|
Lincoln East
|
NE/US
|
Eshal Zahur
|
25 Eshal Zahur
|
|
Millburn
|
NJ/US
|
Alessandra Iben
|
26 Alessandra Iben
|
|
Millburn
|
NJ/US
|
Florence Shen
|
26 Florence Shen
|
|
Millburn
|
NJ/US
|
Sanah Singh
|
26 Sanah Singh
|
|
Millburn
|
NJ/US
|
Zubin Rekhi
|
26 Zubin Rekhi
|
|
Poly Prep Country Day
|
NY/US
|
Jasmine Kaur
|
27 Jasmine Kaur
|
|
Poly Prep Country Day
|
NY/US
|
Nathan Darmon
|
27 Nathan Darmon
|
|
Cypress Woods
|
TX/US
|
Jaime Franklin
|
28 Jaime Franklin
|
|
McNeil
|
TX/US
|
Tyler Westpfahl
|
29 Tyler Westpfahl
|
|
Quarry Lane
|
CA/US
|
Suhani Narayan
|
3 Suhani Narayan
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Claire Schulter
|
30 Claire Schulter
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Elyse Dewbre
|
30 Elyse Dewbre
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Jackson Winder
|
30 Jackson Winder
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Maddie Leard
|
30 Maddie Leard
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Morgan Sumrow
|
30 Morgan Sumrow
|
|
Northland Christian
|
TX/US
|
Sydney O'Connell
|
30 Sydney O'Connell
|
|
Park City
|
UT/US
|
Grant Murray
|
31 Grant Murray
|
|
James Madison Memorial
|
WI/US
|
Anika Sanyal
|
32 Anika Sanyal
|
|
Lake Highland Prep
|
FL/US
|
Alan Chen
|
4 Alan Chen
|
|
Lake Highland Prep
|
FL/US
|
Chris Dorworth
|
4 Chris Dorworth
|
|
Lake Highland Prep
|
FL/US
|
Chris Raymond
|
4 Chris Raymond
|
|
Lake Highland Prep
|
FL/US
|
Owen Leckie
|
4 Owen Leckie
|
|
Lake Highland Prep
|
FL/US
|
Pavan Kanumalla
|
4 Pavan Kanumalla
|
|
Trinity Prep
|
FL/US
|
Justin Kim
|
5 Justin Kim
|
|
Trinity Prep
|
FL/US
|
Trilok Stead
|
5 Trilok Stead
|
|
Bettendorf
|
IA/US
|
Brook Arnold
|
6 Brook Arnold
|
|
Bettendorf
|
IA/US
|
Chase Melton
|
6 Chase Melton
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Ahania Soni
|
8 Ahania Soni
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Ana Glassman
|
8 Ana Glassman
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Hanna Lindroth
|
8 Hanna Lindroth
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Harrison Horrell
|
8 Harrison Horrell
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Isaac Slevin
|
8 Isaac Slevin
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Nathan Robinson
|
8 Nathan Robinson
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Oliver Pratt
|
8 Oliver Pratt
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Sophie Brown
|
8 Sophie Brown
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Will Royster
|
8 Will Royster
|
|
Evanston Twp
|
IL/US
|
Xavier Chick
|
8 Xavier Chick
|
|
H D Jacobs
|
IL/US
|
Katie McAuliffe
|
9 Katie McAuliffe
|
|
John F. Kennedy
|
IA/US
|
Jay Fuchs
|
Jay Fuchs
|
|